Davutoğlu’nun ’Yeni Türkiye Yolunda’ konuşması

Başbakan Ahmet Davutoğlu, televizyonlarda ’Yeni Türkiye Yolunda’ adıyla yayınlanan halka seslenişinde önemli açıklamalar yaptı.

Davutoğlu’nun ’Yeni Türkiye Yolunda’ konuşması
Davutoğlu’nun ’Yeni Türkiye Yolunda’ konuşması
GİRİŞ 28.02.2015 20:11 GÜNCELLEME 01.03.2015 08:12
Bu Habere 38 Yorum Yapılmış

Başbakan Ahmet Davutoğlu, çözüm sürecinin artık milletin malı olduğunu belirterek, "Bütün vatandaşlarımızı da Türkiye’yi Suriye ve Irak gibi kaos ortamına sürüklemek isteyenlere karşı çözüm sürecini ve Türkiye’deki demokratikleşme sürecini sahiplenmeye davet ediyorum" dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, televizyonlarda ’Yeni Türkiye Yolunda’ adıyla yayınlanan halka seslenişinde, "Şubat ayı yılın en kısa ayı, ama milletçe gurur duyduğumuz, heyecan duyduğumuz projeler yanında milletçe üzüldüğümüz olaylarda yaşadık. Gurur duyduğumuz olaylardan bahsetmiştim. Milletler kritik dönemlerde sınava çekilirler, tarih sınavından geçen milletle bir sonraki döneme gururla ve onurla girerler, bu sınavları kaybedenler ise sonraki dönemlerde zillet içinde yaşarlar. Böyle bir sınavı 21 Şubat’ı 22 Şubat’a bağlayan gece yaşadık, kahraman Silahlı Kuvvetlerimiz eşzamanlı iki ayaklı operasyonla 21 Şubat’ı 22 Şubat’a bağlayan gece saat 21.00’de Suriye’ye girdi. Bir taraftan Süleyman Şah’ın yeni mekanı olacak olan Suriye Eşme’sindeki toprak kontrol altına alındı, diğer taraftan da 40 tank, 57 zırhlı araç, 572 kahraman askerimiz Birinci Dünya Savaşında terk ettiğimiz topraklara tekrar girdi ve Karakozak Köyü’ndeki Süleyman Şah Saygı Karakolu’na planlandığı gibi gece yarım sularında ulaştı. Ben de bu operasyonu gece 23:00’ten itibaren sabaha kadar aralıksız bir şekilde Genelkurmay Başkanımız, kuvvet komutanlarımız, kahraman subaylarımız ve askerlerimizle birlikte takip ettim. Emin olun, bütün gece gururla dakika dakika işleyen bir operasyona şahit olmak benim Türk Silahlı Kuvvetleri’ne olan güvenimi, ülkemizin kapasitesine olan inancımı bir kez daha artırdı. Operasyon esnasında bir kaza suretiyle şehit olan bir askerimiz, Halit Avcı kardeşimiz dışında hiçbir askerimizin burnu dahi kanamadı ve ülkemize salimen döndüler" ifadelerini kullandı.

“TÜRKİYE CUMHURİYETİ’NE HERKES SELAM DURACAK"

"Bu operasyondaki olağanüstü başarı dolayısıyla başta Genelkurmay Başkanımız olmak üzere kuvvet komutanlarımıza, Şah Fırat Operasyonunda yer almış bütün subaylarımıza, askerlerimize teşekkürü bir borç biliyorum" diyen Başbakan Davutoğlu, "Onlarla gurur duyuyoruz, onların bu vatan aşkının ülkemizin geleceği için en büyük teminat olduğunu biliyoruz. Aziz milletim, nasıl Şah Fırat Operasyonu başarıyla tamamlanmışsa, aslında ekonomide ve diğer alanlarda da aynı disiplinle çalışmaya devam ediyoruz. Türkiye Cumhuriyeti’ne herkes gücü ve kudretiyle selam duracak" şeklinde konuştu.

G-20 DÖNEM BAŞKANLIĞI

Başbakan Davutoğlu, uluslararası finans kuruluşlarıyla 8 Şubat’ta İstanbul’da bir araya geldiğini hatırlatarak, G-20 dönem başkanlığını kendileriyle tartıştık. Türkiye’nin uluslararası finans piyasalarında artan itibarını kendilerinden dinledi, ayrıca Türkiye’nin geleceğe dönük projeleri konularında da bilgi verdim. Özellikle 25 öncelikli dönüşüm programı bütün dünyada büyük ilgiyle takip ediliyor. Bu programın bütün Türkiye sathına yayılması için valilerimize talimat verdim. Valilerimizle bir araya geldiğimizde hem asayiş konularını, hem de ekonomik kalkınma konularını ele aldık" dedi.

"FAİZLERİN DE DAHA AŞAĞIYA İNECEĞİNE DAİR İNANCIMIZ TAMDIR"

Bu ay içinde enflasyonun düşme trendini sürdürerek 7,3’e düştüğünü belirten Davutoğlu, "İstikrarlı yönetimle bundan sonra enflasyonun da, faizlerin de daha aşağıya ineceğine dair inancımız tamdır.

ÇÖZÜM SÜRECİ

"Hazır bu şiddet ortamı üzerinde konuşmuşken, bu şiddet ortamını ve Türkiye’de geçmişte ortaya çıkan birçok yarayı sarmak üzere başlattığımız hayati bir sürece de tekrar atıfta bulunmak istiyorum" diyen Davutoğlu, "Hemen anladınız herhalde, çözüm süreci. Çözüm süreci, bu milleti bir kardeşlik bağıyla birbirine irtibatlandıran bir süreçtir. Çözüm süreci, demokratik haklar üzerinden vatandaşların eşitlik içinde birarada yaşama kültürünü ortaya koyacağı bir süreçtir. Çözüm süreci, 2005 Sayın Cumhurbaşkanımızın Diyarbakır konuşmasından bu yana çok ciddi merhalelerden geçti, büyük engellerle de karşılaştı. Türkiye’nin etrafındaki ateş çemberine Türkiye’yi sokmak isteyenler, Türkiye’de terörün yaygınlaşması ve şiddet ortamının derinleşmesi için çok çaba sarf ettiler. Çözüm süreci artık milletin malıdır, çözüm süreci milli bir süreçtir, yerli bir süreçtir, bu ülkenin bütün vatandaşlarının sahiplendiği bir süreçtir. Önümüzdeki günlerde çözüm süreci konusunda çok daha sağlam adımlar atılacağına inancımız devam etmektedir. Bütün vatandaşlarımızı da Türkiye’yi Suriye ve Irak gibi kaos ortamına sürüklemek isteyenlere karış çözüm sürecini ve Türkiye’deki demokratikleşme sürecini sahiplenmeye davet ediyorum.Hangi mezhep veya etnik kökenden olursa olsun, bütün vatandaşlarımız bizim için azizdir, bütün vatandaşlarımızın can güvenliği, hayat hakkı kutsaldır, bütün vatandaşlarımızın özgürlükleri insanlık onurunun bir parçasıdır. Bu özgürlükleri ve Türkiye’nin demokrasisini teminat altına almak için hep beraber 7 Haziran seçimlerine yürüyoruz" ifadelerini kullandı.

YORUMLAR 38
 • Allah fedaisi 5 yıl önce Şikayet Et
  Hep şikayet biraz Allaha şükür diyelim ya
  Cevapla
 • selam söyle o yare 5 yıl önce Şikayet Et
  Seramoni Libya aşiret devleti ve suriyedeki işid-pyd kantonundan başladı zaten geçen hafta! Haberleri tarafsız bir gözle takip eden için detaya gerek yok.
  Cevapla
 • izzet 5 yıl önce Şikayet Et
  Sıfır sorun, dedi; sonuç malum... Herkes selam duracak, diyor; Allah(cc) yardımcımız olsun!
  Cevapla
 • R4m4z4n 5 yıl önce Şikayet Et
  evvel Allah Elhandülillah
  Cevapla
 • osmanlı 5 yıl önce Şikayet Et
  artık sakarya yüzüstü sürünmüyor şaha kalkıyor ALLAHın izni ile asımın nesli geldi inşALLAH
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İkinci el araç satışında yeni düzenleme!
BBC sunucusu Ermenistan Başbakanı Paşinyan'ı canlı yayında rezil etti