Bağ-Kur'luya yönelik Erken Emeklilik fırsatı! Son 3,5 yıl SSK'lı ise...

Bir işte çalışmadığından ötürü sigortası bulunmayan kişiler, emekli aylığı bağlatabilmek açısından ''isteğe bağlı sigorta'' yöntemini tercih edebiliyor. Öte yandan artık isteğe bağlı sigortalar Bağ-Kur statüsünde yapıldığı için prim ödeme süresi uzuyor. Ancak Bağ-Kur'lu kişiler son 3,5 yıl SSK'lı çalışırsa erken emekli olabilecek.

Bağ-Kur'luya yönelik Erken Emeklilik fırsatı! Son 3,5 yıl SSK'lı ise...
Bağ-Kur'luya yönelik Erken Emeklilik fırsatı! Son 3,5 yıl SSK'lı ise...
GİRİŞ 18.09.2018 13:27 GÜNCELLEME 18.09.2018 13:27
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Herhangi bir işte çalışmaması sebebiyle sigortası olmayan vatandaşlar, emekli aylığı bağlatabilmek için isteğe bağlı sigorta uygulamasından yararlanıyor. Fakat isteğe bağlı sigorta sistemi beraberinde birtakım zorlayıcı koşulları da getirmektedir. Açıklık getirilecek olursa, 2008 tarihi öncesinde tercihte bulunan kişiler hem Bağ-Kur ve SSK'dan hem de Emekli sandığı statüsünde ''isteğe bağlı'' şekilde sigortalı olma imkanı elde edebiliyordu. Fakat 2008 tarihi itibariyle uygulamada meydana gelen değişiklik dolayısıyla SSK kapsamındaki isteğe bağlı sigorta sistemi kaldırılarak yerine bütün sigortalı vatandaşlar Bağ-Kur (4B) statüsünde değerlendirilmeye başladı. Hal böyle olunca Bağ-Kur'lu çalışan vatandaşlar SSK'ya oranla emeklilik olanağını sağlayabilmek açısından prim ödeme süresi daha da uzamaktadır. Ancak Bağ-Kur'lu kişiler son 3,5 yıl SSK'lı çalışırsa erken emekli olabilecek. İşte, tüm detaylar...

Yetim Aylığına dair değişikliğe gidildi! Çalışan gencin yetim maaşı...

 

BAĞ-KUR’LU ÇALIŞANLARA ERKEN EMEKLİLİK! SON 3,5 YIL SSK’LI ÇALIŞIRSA…

İsteğe bağlı sigortalıların SSK statüsünde daha az primle daha erken emekli olmaları mümkün! İsteğe bağlı sigorta primi ödeyenler, SSK statüsünde emekli olabilmek için hesap kitap yaptırmalı. SSK’ya tabi olarak hangi yaşta emekli olabiliyorlarsa o tarihten geriye doğru 3.5 yıl (bin 261 gün) önce isteğe bağlı sigorta primi ödemeyi kesip 4/a (SSK) statüsünde bir işte çalışmaya başlamaları gerekir.

Ayrıca, SSK statüsünde emekli aylığı Bağ-Kur’a göre yüzde 30’a varan oranda artar. Sosyal güvenlik sisteminde birden fazla statüde çalışması bulunanların son 7 yıldaki statüsüne bakılıyor. Son 7 yıl içinde en çok hangi statüde geçirilmişse o statüden emeklilik işlemleri yapılıyor.

ssk

İSTEĞE BAĞLI SİGORTA YAPTIRMANIN KOŞULLARI NELER? ARANAN ŞARTLAR…

İsteğe bağlı sigorta yaptırabilmek için aranan şartlar şöyle:

1)Sigortalı olarak çalışmakla birlikte ay içerisinde 30 günden az çalışmak ya da tam gün çalışmamak,

2)Zorunlu sigortalı olmayı gerektirecek şekilde çalışmamak,

3)18 yaşını doldurmuş bulunmak,

4)Türkiye’de ikamet etmek,

5)Sosyal Güvenlik Kurumu’na isteğe bağlı sigorta talebinde bulunmak,

6)Kendi sigortalılığı nedeniyle aylık bağlanmamış olmak.

ssk

ETİKETLER
bağ kur
YAZDIR
YORUMLAR 2
  • Yaş 1 hafta önce Şikayet Et
    Şahsen ben soğudum bagkurdan da sgk dan da.emekli olmak için ömrün çürüyor. Yaşı ve prim i düşürün. Vatandaş iyi bir emekli maaşım olsun demiyor,hastaneye düşmeden veya ölmeden emekliliği yasayayım diyor
    Cevapla
  • emine belli 1 hafta önce Şikayet Et
    eşimin emekli sandığına bağlı 8 yıl 5 ay hizmeti var eşim 74 yaşında emekli olması için ne yapamam gerekiyor saygılar
    Cevapla
DİĞER HABERLER
ABD'den önemli Münbiç ve YPG açıklaması!
Yabani hayatın en komik anları