Dışişleri'nden Almanya'ya sert tepki: Müttefiklik ruhuna uygun davranın

Yunanistan'ın provokasyonlarına alet olan Almanya'ya Türkiye'den çok sert tepki geldi. Dışişleri'nden yapılan açıklamada, "Almanya’nın Yunanistan’ın provokasyon tuzağına düşerek ülkemizi karalama kampanyasına katılması kabul edilemez" dendi

Dışişleri'nden Almanya'ya sert tepki: Müttefiklik ruhuna uygun davranın
Dışişleri'nden Almanya'ya sert tepki: Müttefiklik ruhuna uygun davranın
GİRİŞ 01.06.2022 21:13 GÜNCELLEME 01.06.2022 21:13
Bu Habere 107 Yorum Yapılmış

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan son dakika açıklamada Almanya'ya sert tepki gösterildi. Açıklamada; "Almanya’nın Yunanistan’ın provokasyon tuzağına düşerek ülkemizi karalama kampanyasına katılması kabul edilemez. Almanya’dan müttefiklik ruhuna uygun olmayan tarafgir açıklamalar yapmak yerine, Yunanistan’ı uluslararası antlaşmalara uygun davranmaya davet etmesini bekliyoruz." ifadeleri yer aldı.

Dışişleri Bakanlığı'nın açıklaması şu şekilde;

Almanya Federal Cumhuriyeti Şansölyeliği tarafından yapılan ülkemiz aleyhindeki mesnetsiz açıklamaları kuvvetle kınıyor ve reddediyoruz.

Almanya'nın Yunanistan'ın provokasyon tuzağına düşerek ülkemizi karalama kampanyasına katılması kabul edilemez.

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı: Yunanistan ile anlaşmamızı bozduk!Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı: Yunanistan ile anlaşmamızı bozduk!

Yunanistan'ın NATO Müttefikliğini hiçe sayarak ülkemizin hava sahasını ihlal etmesine, ülkemiz hava sahası ile uluslararası hava sahasında uçaklarımızı taciz etmesine karşı egemenliğimizi savunmaya devam edeceğiz.

Yunanistan, dünyada karasularından daha geniş hava sahası iddiasında bulunan tek ülkedir. Bu hukuk dışı iddiaya dayanarak 6-10 mil içerisindeki uluslararası hava sahasında yapılan uçuşları "Yunanistan hava sahasının ihlali" olarak nitelendirmek en hafif tabiriyle aymazlıktır.

Komşusunun egemenliğini, bölgesel güvenlik ve istikrarı tehdit eden bir aktör varsa o da Yunanistan'dır. Nitekim Yunanistan, 1923 Lozan ve 1947 Paris Barış Antlaşmaları hilafına ülkemize yakın adaları silahlandırmaktadır.

Miçotakis'ten Türkiye düşmanlığında zirve: Haritayı gösterdiMiçotakis'ten Türkiye düşmanlığında zirve: Haritayı gösterdi

Ayrıca, Ege'deki karasularını ülkemizin yaşamsal çıkarları ve seyrüsefer serbestisi hilafına tek taraflı olarak 6 deniz milinin ötesine genişletebileceği yönündeki hukuka ve hakkaniyete aykırı tutumunu sürdürmektedir.

Türkiye'nin kimsenin toprağında gözü yoktur. Ancak, uluslararası antlaşmaların silahsızlandırılmaya dair son derece açık hükümlerinin Yunanistan tarafından alenen ihlal edilerek halkımızın güvenliğinin tehdit edilmesine göz yummamız da beklenmemelidir.

Almanya'dan müttefiklik ruhuna uygun olmayan tarafgir açıklamalar yapmak yerine, Yunanistan'ı uluslararası antlaşmalara uygun davranmaya davet etmesini bekliyoruz.

Abdurrahman Koç Haber7.com - Editör
Haber 7 - Abdurrahman Koç
YORUMLAR 107
 • Ali 4 ay önce Şikayet Et
  ayıdan post, gavurdan dost olmaz, it ite basmaz gibi bir çok söz var
  Cevapla
 • yazıcı 4 ay önce Şikayet Et
  Hertürlü önlem alınıyor su uyur düşman uyumaz her gün değişik yerlerden saldıracaklar farelere karşı her gün yeni yeni tedbirler almak şart.
  Cevapla
 • Gurbetci55 4 ay önce Şikayet Et
  Zaten kim savunacak baska, yunanistanin satmadigi birsey kaldimi yarisi almanlarin yarisi cinlilerin
  Cevapla
 • nail 4 ay önce Şikayet Et
  Biz herkese dostumuz müttefikimiz diyoruz oysa gerçekte hepsi bize düşman batının
  Cevapla
 • Plutonyum Müjdat 4 ay önce Şikayet Et
  Allah (cc) Kuran'da yazmış: "Kafiri dost edinmeyin"... Boşa yıllarımızı tüketmeyin lütfen. Bu yol yol değil. Bunlardan bize fayda gelmez, sadece geleceğimizi bitiririz. Alternatif yatırım maliyeti denen bir olgu vardır. Yanlış işe yatırım yapılıp da, yapılmayan doğru yatırımın kaybettirdikleri...Yoldaş edinmeyin bunları...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Miçotakis'in Türkiye'yi hedef aldığı sırada ekrana gelen görüntüler gündem oldu
Kira zammı için yeni sistem geliyor: Ev sahibi ve kiracılar dikkat