Devlet Bahçeli'den 'Erdoğan' mesajı

MHP Lideri Devlet Bahçeli: Bahçeli: "Cumhurbaşkanımızın ABD ziyareti hakkındaki kararı kendi takdiridir. Biz, kararı ne olursa olsun yanındayız, desteğimiz tamdır. Türkiye dış dünyaya karşı tek ses, tek yürek, tek nefes olmalıdır. Sayın Cumhurbaşkanımız ve hükümeti yalnız değildir."

Devlet Bahçeli'den 'Erdoğan' mesajı
Devlet Bahçeli'den 'Erdoğan' mesajı
GİRİŞ 06.11.2019 15:43 GÜNCELLEME 06.11.2019 16:21
Bu Habere 15 Yorum Yapılmış

MHP Lideri Devlet Bahçeli, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ABD ziyaretine ilişkin, "Biz Sayın Cumhurbaşkanımızın alacağı karar ne olursa olsun yanındayız, desteğimiz tamdır." ifadelerini kullandı. 

Devlet Bahçeli'nin açıklamaları şöyle: 

Soru: Efendim, siyasi gündem Cumhurbaşkanı’nın ABD ziyaretine kilitlendi. Sayın Erdoğan’ın Trump ile görüşüp görüşmeyeceği, ABD’ye gidip gitmeyeceği tartışmaların odağına yerleşti. Bazı köşe yazarları da, mesela Deniz Zeyrek, mesela Güneri Civaoğlu sizin bu ziyarete itiraz ettiğinizi, olumsuz baktığınızı yazdılar. Konuyla ilgili görüşünüz nedir?

Sayın Cumhurbaşkanımızın ABD’ye gidip gitmeyeceği konusundaki tartışmaları ve fikri münakaşaları elbette yakından izliyorum.

Her gün televizyonlarda, gazete köşelerinde yorum ve değerlendirmeler yapılıyor. Bunları takip ediyorum.

Ancak bugüne kadar Sayın Cumhurbaşkanımızın ABD’ye gidip gitmemesi hususunda bırakınız bir açıklama yapmayı, imada dahi bulunmadım.

 Öncelikle ve önemle ifade etmeliyim ki, Sayın Cumhurbaşkanımızın ABD ziyareti hakkındaki kararı tamamıyla kendi takdiridir.

Bütün gelişmeleri, milli ihtiyaçları, dış politikayla ilgili hedefleri siyasi akıl ve amaç süzgecinden geçirip bir sonuca ulaşacak olan da Sayın Erdoğan’dır.

Devleti yöneten bellidir. Hükümet bellidir.

Karar alma mekanizmaları de bilinmektedir.

Biz Sayın Cumhurbaşkanımızın alacağı karar ne olursa olsun yanındayız, desteğimiz tamdır.

Hassasiyet düzeyi bir hayli fazla olan bu meseleyle ilgili ülkemizin elini zayıflatmaktan azami derecede ve kesinlikle kaçınırız.

Sayın Cumhurbaşkanımız, bugüne kadar yaptığı gibi, gelişmeleri tüm yönleriyle değerlendirecek, telefon diplomasisiyle bir kanaate ulaşacak, hitamında ABD’ye gidip gitmemeye karar verecektir.

Bulanık suda balık avlama merakı olanların ne söylediği, niyet okuma hevesi taşıyanların neyi anlattığı bizim ilgi sahamız dışındadır.

Devlet yönetmenin bir ahlakı, bir adabı vardır.

Sayın Cumhurbaşkanı bu ahlak ve adaba ziyadesiyle bağlıdır.

Polemikle, duygulara teslim olarak, öfke ve ön yargıların çekim alanına kapılarak, bir adım sonrasını hesap etmeden, devamlı dikiz aynasına bakarak devlet yönetilmez, dış politika icra edilemez.

Herkes görüş ve yaklaşımında hürdür.

Fakat bizim tarafı olmadığımız, ağzımızdan çıkmayan bir görüşü varmış gibi servis etmek objektif, sorumlu ve ahlaklı basın anlayışıyla bağdaşmaz.

Sayın Zeyrek, Sayın Civaoğlu ABD ziyaretine olumsuz baktığımı nereden çıkarıyorlar?

Boşa sallayıp dolu tutmanın mı arayışındalar?

Yoksa kamuoyu mu oluşturmanın yarışındalar?

Bu kapsamda şahsımla ilgili söz ve yorumlar asılsızdır. Anlaşılan Trump’ın gizli taşeronları ve gizli kalemşorları devrededir.

Sayın Cumhurbaşkanı’nın Türkiye’nin milli tez ve politikalarını yeri ve zamanı geldiğinde muhataplarına anlatmasının neresi mahsurludur?

Gazetecilik spekülasyonla, yalan ve yanlış değerlendirmelerle yapılamaz.

CHP Genel Başkanı’nın “mektup taşıyıcılık” diye hırpalayıp tahrip etmeye heves ve cüret ettiği sürecin ülkemizin lehine gelişmesi konusunda hükümetin sağduyulu ve milli duruşa müzahir hareket edeceğinden şüphem yoktur.

Türkiye’nin terörle mücadelesinin güvenlik boyutu olduğu kadar siyasi ve diplomatik boyutları da vardır. Devletlerin dost ve düşmanı değil çıkarları olacaktır. Sayın Cumhurbaşkanımızın alacağı karar ne olursa olsun saygımız vardır, yanında duracağımız açıktır.

Sayın Civaoğlu’nun, Sayın Zeyrek’in ve bunlara benzer sözde fikir ve kalem sahiplerinin yönlendirmelerine ve istikamet çizme gayretkeşliklerine kapalı olduğumuz iyi bilinmelidir.

Bunlar Türkiye Cumhuriyeti’nin beka ve haysiyet mücadelesini anlamakta zorluk çekebilirler, ancak biz iliklerimize kadar biliyor ve sahipleniyoruz.

Türkiye dış dünyaya karşı tek ses, tek yürek, tek nefes olmalıdır.

Bizim duruşumuz budur. Kararımız budur. Amacımız da bu olacaktır.

Sayın Cumhurbaşkanımız ve hükümeti yalnız değildir.

 

 

YAZDIR
YORUMLAR 15
 • Ankaralı 6 ay önce Şikayet Et
  Allah razı olsun. Allahım sizleri korus un. Uzman Çavuşlar can-ı gönülden sizlerle. Allah mazlumların, gariblerin umudu olan ülkemi korusun...
  Cevapla
 • vatandaş 6 ay önce Şikayet Et
  Helal sana devlet abi, Allahım hem reisimize hemde size sağlıklı mutlu huzurlu güçlü uzun ömür versin. Amin
  Cevapla
 • A.Oktay57 6 ay önce Şikayet Et
  Seni sevmezdim yeminle ama sonradan baktim gördün olanlari artik canimi ye öl de ölelim bahceli artik benim icin bi kahramansin
  Cevapla
 • hasan 6 ay önce Şikayet Et
  devlet bahçelimizin ellerin öpüyorum bir mhp olarak tüm şer odaklarinin sinsi planlarını gördügü için tam bir devlet adamı ( K.K.) sormayin ondan ne başbakan nede bakan olur hıyanet içinde ona muhalefetlik yakışır hep muhalefettte kalsin öyle...
  Cevapla
 • rizele 6 ay önce Şikayet Et
  bazı mh plıler sosyal medyada ılerı geri konusuyorlar bizim devlet beye gosterdigimiz saygıyı bizim liderimize gostermiyorlar... Lütven tabanınızı uyarmanız hoş olur..
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
CNN muhabirinden küstah Türkiye benzetmesi
Irkçı saldırı sonrası ABD'de beklenen asıl tehlikeyi açıkladı