Güncel 'Kıdem Tazminatı' alma klavuzu! Tam ödeme alma rehberi (2018)...

Pek çok çalışan vatandaş kıdem tazminatı hususuna dair eksik veya yanlış bilgilere sahip. Örnek verilecek olursa, çalışanlar kıdem tazminatının yalnızca brüt ücretten ibaret olduğunu sanıyor. Hatta işten çıkarılınca hak ettiği tazminatı da buna göre hesaplıyor. Lakin işçi sadece bu ücreti kabul ederse eksik ödeme almış olacak.

Güncel 'Kıdem Tazminatı' alma klavuzu! Tam ödeme alma rehberi (2018)...
Güncel 'Kıdem Tazminatı' alma klavuzu! Tam ödeme alma rehberi (2018)...
GİRİŞ 03.12.2018 14:58 GÜNCELLEME 03.12.2018 14:58
Bu Habere 75 Yorum Yapılmış

Birçok çalışan kişi kıdem tazminatının brüt ücretten ibaret olduğunu sanıyor. Fakat ne yazık ki durum sandıkları şekilde işlemiyor. Çalışanlar işten isteği dışında ayrıldığı vakit hak ettiği tazminatı da buna göre hesaplayıp, ödenen tutarı kabul ediyor. Peki, kıdem tazminatınızı nasıl artıracaksınız? Örneğin; asgari ücret alan işçi bir yıl sonra işten çıkarılırsa eline 1764 TL kıdem tazminatı geçer. Tazminattan sadece Damga Vergisi kesiliyor. İşçi sadece bu ücreti kabul ederse eksik ödeme almış olur.

e-Devlet uçuş bilgileri nasıl öğrenilir? Uçuş yeri sorgulama (2018)!

 

BRÜTÜ MUTLAKA KONTROL EDİN!

Brüt maaşa nelerin dahil olduğu çok önemli. Kıdem tazminatına esas olarak alınan brüt maaş çalışanların bordrolarında belirtiliyor ve  Sosyal Güvenlik Kurumu'na ( SGK) bildiriliyor. Birçok işyeri hile yaparak gerçek maaş yerine bordrolara asgari ücret yazıyor ve  SGK'ya bunun üzerinden prim ödüyor. Bu yolla çalışanın daha az tazminat almasına neden oluyor.

2018 SGK Erken Emeklilik müjdesi! Hizmet Tespit Davası sayesinde...

kıdem

BELGELERİ MUTLAKA SAKLAYIN!

Maaşlar düşükten gösteriliyorsa, bordroda gerçek maaşınız yoksa aldığınız fazla parayı gösterir belgeleri mutlaka saklayın. Bu belgelerle arabulucuya başvurup tazminatınızı artırabilir ve gerçek maaşınız üzerinden alabilirsiniz. İşçinin ücreti ne kadar olursa olsun tazminatın yıllık tutarı 5002 lirayı aşamıyor.

kıdem

HANGİ ÖDEMELER TAZMİNATA DAHİL?

Yemek yardımı, kasa tazminatı, gıda yardımı, yakacak yardımı, Ramazan kolisi, eğitim yardımı, konut yardımı, giyecek yardımı, erzak yardımı, sosyal yardım niteliğindeki ayakkabı ya da bedeli, unvan tazminatı, aile yardımı, temettü, havlu ve sabun yardımı, taşıt yardımı, yıpranma tazminatı, nitelik zammı, sağlık yardımı, mali sorumluluk tazminatı, bayram harçlığı, sağlık sigortası, lojman tahsisi, aydınlatma, yakıt, su bedeli, teşvik primi, devamlı ödenen primler tazminat için hesaplanan brüt ücrete dahil edilir.

kıdem

YORUMLAR 75
 • Harun 3 hafta önce Şikayet Et
  Merhaba 3.200TL bürüt ücret ile 11 yıldır bir firmada çalışıyorum. Daha iyi maaşlarda başka bir iş yerinde çalışmam mümkün ancak 11 yıllık tazminatımı yakıp gitmek istemiyorum. Sigorta girişim 2003. Pirimim 4500 gün civarında. Sizce bu 11 yıllık tazminatımı nasıl alabilirim? 11 yıldır doğru düzgün maaş vermeyen bir kurumda daha fazla çalışmak istemiyorum. Lütfen fikirlerinizi rica ederim. Ne yapılabilir?
  Cevapla
 • Süleyman 1 hafta önce Şikayet Et
  10 yılı tamamladığı için kıdem tazminatı hakkınızı elde etmişsiniz. Kendi isteğinizle de ayrılsanız tazminatınızı alırsınız. Bilginiz olsun.
  Cevapla
 • İsimsiz 2 hafta önce Şikayet Et
  Sigortadan kidem tazminati alabilir kagidi alion isyerine weriyon aninda hesaplayip veriyolar
  Cevapla
 • Gültekin 1 ay önce Şikayet Et
  Pirimim yüksek maaşım az olacak ben eyt mağdurlarındanım
  Cevapla
 • İbrahim 1 ay önce Şikayet Et
  2004 Kasım ayı sigorta başlangıç im var 15 yıl ve 4500 gün yasasında yararlanıp tazminat alabilirmiyim
  Cevapla
 • Şaban aygun 1 ay önce Şikayet Et
  7sene caliştiğim iş yerinden mesailerimi alamadiğim ve amirlerin toplum icin de küfürlu konuşmasi sunucu istifa etdim tazminatimi alamadim mahkemeye versem alabilirmiyim yardimci olurmusunuz
  Cevapla
 • MEHMET YILDIZ 3 hafta önce Şikayet Et
  dava aç alırsın.birşey imzalama ayrıca..
  Cevapla
 • Flam 1 ay önce Şikayet Et
  Merhaba Bu tarz durumda mesai ücretlerini vememeleri ve aşalıyıcı konuşma ile ilgili durumu ifade eden beyanatınız sebebi ile noterden ihtar çekerek istifa etmeniz daha uygun olacaktı. ama konu ile ilgili bir avukata danışmanızda fayda var.
  Cevapla
 • Şaban 1 ay önce Şikayet Et
  Benim sigortaya girişim 2001 den 2012yilindan buyana calişdiğim yerden istifa ettim mesailerimi alamadim mahkemeye versem tazminatimi alabilirmiyim ne yapmam gerek
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İşte Erdoğan'ın açıkladığı dev projeler
Müjdeyi Erdoğan verdi! 60 günden 10 güne iniyor...