Ege'de Deniz ve Hava Kuvvetlerine açık talimat! Bakan Akar: Yunanlar yüzmeyi unutmasın

Milli Savunma Bakanı Akar, Ege'de gerilimi tırmandıran Yunanistan'ı uyardı, Deniz ve Hava Kuvvetlerine açık talimat verildiğini belirtti. Akar ayrıca, tarihi hatırlatarak Yunanlara, "Yüzmeyi unutmayın" mesajını verdi.

GİRİŞ 05.10.2022 17:02 GÜNCELLEME 05.10.2022 17:47
Bu Habere 149 Yorum Yapılmış
 • Milli Savunma Bakanı, Deniz ve Hava Kuvvetlerine açık talimat verildiğini söyledi.
 • Akar, Yunanları tarihi hatırlatarak uyardı, "Yüzmeyi unutmayın" dedi. 
 • Kardak mesajı dikkati çeken Akar, "Ölürsek şehit kalırsak gazi. Bu kadar basit" ifadelerini kullandı.

Milli Savunma Üniversitesi Hava Harp Okulu 2022-2023 Eğitim ve Öğretim Yılı düzenlenen törenle başladı. Törende konuşan Akar, Ege'de gerilimi artırmaya yönelik provokatif adımlar atan Yunanistan'a çok sert tepki gösterdi.

DENİZ VE HAVA KUVVETLERİNE AÇIK TALİMAT

Yunanistan’da belli siyasilerin iç politikada yer edinmek amacıyla sürekli olarak Türkiye aleyhinde konuştuğunu, yalana başvurduğunu dile getiren Akar, şunları söyledi:

“Hiçbir şekilde ne arazide, ne masada bizim geri adım atmamız, geri kalmamız söz konusu değil. Bir milimetre geri adım atmak yok, bununla ilgili yapılması gereken ne varsa yapıldı, yapılıyor. Özellikle Deniz ve Hava Kuvvetlerimiz bu konuda açık şekilde talimatlandırıldı. Bu konuda bizim anlayış göstermemiz, taviz vermemiz söz konusu değil. Arkalarında kim olursa olsun, ‘ölürsem şehit kalırsam gazi anlayışı’ ile gereği ne ise yapmakta kararlıyız.”

Miçotakis yine ABD'ye ağladı: Türkiye'yi şikayet ettiMiçotakis yine ABD'ye ağladı: Türkiye'yi şikayet etti

Libya'dan Yunanistan'a rest: Sizi ilgilendirmez!Libya'dan Yunanistan'a rest: Sizi ilgilendirmez!

Başkan Erdoğan'dan Yunanistan açıklaması: Gereği neyse yapacağızBaşkan Erdoğan'dan Yunanistan açıklaması: Gereği neyse yapacağız

Yunanistan’ın ahlak, hukuk, gerçek dışı konuşmalar, provokasyonlarla “kötü komşuluğun” tipik örneğini sergilediğini ifade eden Akar, “Biz uluslararası hukuk, iyi komşuluk ilişkileri çerçevesinde Ege’nin zenginliklerinin adil şekilde paylaşılmasını istiyoruz” diye konuştu.

Yunanistan’ın 1988’de yapılan ve 15 Haziran-15 Eylül tarihleri ile milli ve dini bayramlarda tatbikat yapılmayacağına dair memoranduma bile uymadığını dile getiren Akar, “Yunanistan ile NATO içinde müttefikiz bunun yanı sıra halklar birbirini tanıyor, komşuyuz. Dolayısıyla kısa sürede iyi komşuluk ilişkilerini tesis edebilir bundan faydalanabiliriz. Bu iki ülkenin de lehine diyoruz. Fakat Yunanistan’daki birkaç siyasi kendi şahsi hesaplarına dayanarak bu gerginliği sürdürüyorlar” açıklamalarında bulundu.

"KARDAK MİLAT"

Akar, Yunanistan’ın Gayri Askeri Statüdeki Adaları (GASA) uluslararası hukuka aykırı olarak silahlandırdığını da belirterek, “Bunların hepsini yakından takip ediyoruz. Bunlarla ilgili gerekli çalışmalar yapıldı, yapılıyor. Bu durum ta 1956’da, Sakız ile başlamış. O günden itibaren bazı şeyler yaşanmış ama 1997’deki Kardak milat. Ondan sonra bir adım atmaları söz konusu değil. Nereye varırsa, ‘Ölürsek şehit kalırsak gazi'. Bu kadar da basit” ifadelerini kullandı.

Yunanistan’ın Türkiye’ye yönelik gerçek dışı iddialarda bulunduğunu, yayılmacılık iftirası attığını hatırlatan Akar, “Yunanistan, iftira ve yalan siyaseti ile kendilerini mağdur duruma sokmaya çalışıyor. Yüzyıllardan beri devam eden ‘megali idea’ var. Bunu bilmeyen yok. Bunları bırakıp kendilerine mağdur ve masum göstermeye çalışıyor” diye konuştu.

"YUNANİSTAN'I ALENİ ŞEKİLDE DESTEKLERSENİZ SONUCU AĞIR OLUR"

Türkiye ve Yunanistan arasındaki sorunlarla ilgili üçüncü taraflara da seslenen Akar, şunları söyledi:

“Yanlı, kendilerini soyutlayamadıkları, angaje oldukları için Yunanistan’ın yaptıklarını görmezden geliyor, onların yaptıklarını yumuşatıyorlar. Yani taraf tutuyorlar. Biz de diyoruz ki Türkiye ve Yunanistan arasında bir problem çıkmasını istemiyorsanız, objektif kriterlerden vazgeçmeyin. Siz Yunanistan’ı aleni şekilde, orantısız olarak desteklerseniz bunun sonucu ağır olur. Sadece Yunanistan ve Türkiye için değil herkes için.”

"YÜZMEYİ UNUTMAYIN"

Türkiye’nin sorunların iyi komşuluk ilişkileri, uluslararası hukuk ve diyalog ile çözümünden yana olduğunu bir kez daha vurgulayan Akar, şunları kaydetti:

“Barış, diyalog diyen biziz. İki senedir bekliyoruz, buyurun gelin. Yunanistan yalana dayalı bir politika yürütüyor. Bu fırsatları iyi değerlendirin. Beyhude birtakım silahlandırma gayretleri, sözde ittifaklarla, bazı ülkelerin istismarları, silah satma gayretinde olanların teşviki ile yanlış yollara girmeyin. Bu silahlanmanın size bir faydası yok.

Bu silahlanma savunma için fazla Türkiye için az. Bu ittifakların da bir faydası yok. Bunun örnekleri var, bir sıkıntı olduğunda kimse etrafında kalmıyor. Örnek: 1919-1922. Bazı ülkeler Yunanistan’ı Türkiye’ye karşı vekil olarak kullanmaya çalıştılar. Anadolu’ya girdiler, 1922’de denize döküldüler. Tarihi okuyun, unutmayın. İlle de böyle bir şeyler düşünüyorsanız onun için de ‘Yüzmeyi unutmayın’ diyoruz.

GKRY'YE DESTEKLER: NE YAPARSANIZ YAPIN!

Türkiye’nin Kıbrıs’ta garantörlük haklarını kullanmaya, sorumluluklarını yerine getirmeye kararlı olduğunu vurgulayan Akar, şöyle devam etti:

“Son dönemde Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ne destekler… Ne yaparsanız yapın. Mehmetçik, 7 gün 24 saat görevinin başında herhangi bir oldubittiye müsaade etmemek için tedbirimizi almış bulunuyoruz. Biz konuşalım, görüşelim diyoruz ama bu konuda karşı tarafın yaptıkları ortada. Biz ‘hakkımızı çiğnetmeyiz, oldubittiye müsaade etmeyiz’ diyoruz. Bunu tehdit olarak algılamayın. Diğer taraftan da ‘gelin görüşelim, diyalog’ diyoruz. Bunu da zafiyet olarak algılamayın. Biz hakkımızı, hukukumuzu korumakta azimliyiz, kararlıyız, buna da çok şükür muktediriz.”

KAYNAK: HABER7
İbrahim Can Haber7.com - Güncel/Siyaset Sorumlu Editörü
Haber 7 - İbrahim Can
YORUMLAR 149
 • Hacivat 1 ay önce Şikayet Et
  Vur emri verilmeli seferberlik ilan edilmeli düsman tehditten cikasaya kadar savas devam etmeli hic bir anlasmaya uymadilar lozani deldiler paris anlasmasini deldiler yunanistan dan komsu olmaz dost olmaz mütefik asla olmaz tarihleri türk katliaml ile dolu gelecekleride türk katliami ile dolacak buna izin verilmemeli
  Cevapla
 • Ormancı. 1 ay önce Şikayet Et
  Evet seferberlik şart. Öncelikle 500 bin veya 1 milyon kişi silah altına alınalı. Sonra bu sayı aşama aşama artırılarak 4-5 milyon seviyesine çıkarılmalıdır.
  Cevapla
 • GÜMBÜRGÜMBÜR 1 ay önce Şikayet Et
  Sayın bakanım komutanım ve komutanlarım bunlar idrak edememişler karşılarında yüce asil bir millet var devlet var ordu var Beşparmak Dağlarına tank çıkarmış milletiz gerekirse Atina şehir meydanına gemi çıkarması yaparız gemilerle gümbür gümbür öyle bir çıkarızki olmaz değil olurmu olur yüce asil bir orduya sahibiz hava kara deniz tüm birimleriyle komutanım sayın bakanım insanın gemi kullanası geliyor adeta sür Atina kent meydanına yaparmıyız yaparız.En içten dileklerimle sevgilerimi saygılarımı arzediyorum.
  Cevapla
 • YALNIZDEĞİLSİNİZ 1 ay önce Şikayet Et
  Sayın bakanım ve komutanım hatayım film şeridi gibi gözleriminönünden akıyor daha dün gibi askeri alanda intikal görevinden gelen piyade taburu kardeşlerimle açık alanda kahvaltı etmemiz sohbetlerimiz dün gibi adeta ömür sel olmuş Komutanlığımız Jandarma Mekanize Komando birliklerinden oluşuyordu ne güzel bir ortamdı komutanlarımızda yanımızdalardı kaynaşan milletiz saçlarımıza usul usul karlar serpildi milletimizi her daim yanınızda hissetmeniz sizlere ordumuza emniyetimize manevi güç desteği sunacaktır öyleyiz güçlüyüz inanıyoruz inşallah olumlu başarılarla bu süreci atlatacağız saygılarımı arzediyorum.
  Cevapla
 • TEKYÜREĞİZ! 1 ay önce Şikayet Et
  Abi sizin nöbetçi boyacı gelmiş kıyafetleri boyalı dedim birlikte bıya badana işleri yok birazda tedirgin oldum arkanizamiye kapısına vardım asker kardeşimde yanımda esas duruş tekmil komutanım hoş geldiniz gelen boyacı Kıd.Binbaşı JİTEM komutanımız arkadaşımın rengi sarardı komutanmız güvenlik böyle sağlanır böyle olmalı nöb.kardeşimin yanağını usulca okşadı hava kara deniz emniyet birimlerimiz Mit İstihbaratta maşallah eğitim disiplin faal çalışma yönüyle rakip tanımıyorum inandık haklıyız öncelikle güvenlik esasdır.Ordu disiplinimiz eğitimimiz maşallah maşallah.Milletçe dualarımız sizlerle bizlerde hazırız nedemek şereftir onurdur herzaman.Saygılarımla...
  Cevapla
 • misafir 1 ay önce Şikayet Et
  Batı Türkiyenin uyanışı asla istemiyor. Bize çizdiği sınırları aşmamızı istemiyor. Rahmetli Demirelin sözüdür. Terör ile mücadele adı altında G.Doğu Anadolu için 30-40 yılda 300 milyar dolar para harcadık derdi. Bugun PKK biter, zorluk derecesinde Ermenistan öne sürerler. Ermenistanı Biter Yunan öne sürerler. Ben mücadelenin daha düşük maliyetle daha az enerji daha az para harcanarak daha fazla sonuç alınarak yapılması taraftarıyım. İHA'ları,SİHA'ları ve Kalekollar bu mücadele adına doğru atılan adımlar olarak görüyorum. Sürekli mücadele sürekli teyakkuz hali . Allah sonumuzu hayır eyleye.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Terör örgütü SDG: ABD'yle tüm ortak operasyonları durdurduk
Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu'ndan büyüme mesajı