Kıdem Tazminatı alacaklar bu hataya düşmeyin! Tam ödeme alabilmek için

Birçok çalışan kişi kıdem tazminatı konusuna ilişkin eksik veya yanlış bilgilere sahip. Örneğin, çalışanlar kıdem tazminatının brüt ücretten ibaret olduğunu sanıyor. Hatta işten çıkarılınca hak ettiği tazminatı da buna göre hesaplıyor. Fakat işçi sadece bu ücreti kabul ederse eksik ödeme almış olacak. Aman dikkat!

Kıdem Tazminatı alacaklar bu hataya düşmeyin! Tam ödeme alabilmek için
Kıdem Tazminatı alacaklar bu hataya düşmeyin! Tam ödeme alabilmek için
GİRİŞ 14.09.2018 09:57 GÜNCELLEME 14.09.2018 09:57
Bu Habere 61 Yorum Yapılmış

Birçok çalışan kişi kıdem tazminatının brüt ücretten ibaret olduğunu sanıyor. Fakat ne yazık ki durum sandıkları şekilde işlemiyor. Çalışanlar işten isteği dışında ayrıldığı vakit hak ettiği tazminatı da buna göre hesaplayıp, ödenen tutarı kabul ediyor. Peki, kıdem tazminatınızı nasıl artıracaksınız? Örneğin; asgari ücret alan işçi bir yıl sonra işten çıkarılırsa eline 1764 TL kıdem tazminatı geçer. Tazminattan sadece Damga Vergisi kesiliyor. İşçi sadece bu ücreti kabul ederse eksik ödeme almış olur.

SGK duyurdu: Yüz binlerce taşeron işçisini yakından ilgilendirecek karar!

 

BRÜTÜ MUTLAKA KONTROL EDİN!

Brüt maaşa nelerin dahil olduğu çok önemli. Kıdem tazminatına esas olarak alınan brüt maaş çalışanların bordrolarında belirtiliyor ve  Sosyal Güvenlik Kurumu'na ( SGK) bildiriliyor. Birçok işyeri hile yaparak gerçek maaş yerine bordrolara asgari ücret yazıyor ve  SGK'ya bunun üzerinden prim ödüyor. Bu yolla çalışanın daha az tazminat almasına neden oluyor.

2018 SGK Erken Emeklilik müjdesi! Hizmet Tespit Davası sayesinde...

kıdem

BELGELERİ MUTLAKA SAKLAYIN!

Maaşlar düşükten gösteriliyorsa, bordroda gerçek maaşınız yoksa aldığınız fazla parayı gösterir belgeleri mutlaka saklayın. Bu belgelerle arabulucuya başvurup tazminatınızı artırabilir ve gerçek maaşınız üzerinden alabilirsiniz. İşçinin ücreti ne kadar olursa olsun tazminatın yıllık tutarı 5002 lirayı aşamıyor.

kıdem

HANGİ ÖDEMELER TAZMİNATA DAHİL?

Yemek yardımı, kasa tazminatı, gıda yardımı, yakacak yardımı, Ramazan kolisi, eğitim yardımı, konut yardımı, giyecek yardımı, erzak yardımı, sosyal yardım niteliğindeki ayakkabı ya da bedeli, unvan tazminatı, aile yardımı, temettü, havlu ve sabun yardımı, taşıt yardımı, yıpranma tazminatı, nitelik zammı, sağlık yardımı, mali sorumluluk tazminatı, bayram harçlığı, sağlık sigortası, lojman tahsisi, aydınlatma, yakıt, su bedeli, teşvik primi, devamlı ödenen primler tazminat için hesaplanan brüt ücrete dahil edilir.

kıdem

YORUMLAR 61
 • Bilge 4 hafta önce Şikayet Et
  Bende özel turta çalışıyorum ama beni mahvettiler ayrılmak istiyorum 2 yıl geçti bide maaşımı gününde alamıyorum verseler bile tam vermiyorlar bu yüzden çok yoruldum dilenci gibi istemekten kendim ayrılsa tazminat alabilir miyim lütfen bana yardım edin
  Cevapla
 • Baran 6 gün önce Şikayet Et
  3600 doldurduysan ssk dan yazı al onunla çıkış yapabilirsin haklarını ödemek zorunda
  Cevapla
 • Samurai 1 hafta önce Şikayet Et
  Şikayet et kardeşim.
  Cevapla
 • Halise 1 ay önce Şikayet Et
  İşçiler zor durumdalar kıdemleri verilmiyor ülkede bu gibi problemler halen çözülemedi yazık diyorum
  Cevapla
 • Fahrettin 1 ay önce Şikayet Et
  Yasayı esnetin 15 yıl / 4500 prim günü ile herkes tazminatını alsın, 08.09.1999 dan sonra sigortası başlayanlara haksızlık oluyor!!!
  Cevapla
 • ist 1 ay önce Şikayet Et
  Cok dogru bu yasayla ilgili adaletli davranmasi gerekiyo devletin 1999dan sonrakiler 25 yil bekliyor bi cok kisi madur yeniden duzenlenmesini istiyoruz
  Cevapla
 • Bayan işçi 1 ay önce Şikayet Et
  Bende hamileyim diye beni işten çıkarmak istiyorlar. Tazminatımı veriyorlar sadece ihbarimj falan vermiyorlar yüksek maaş alırken maaşımı asgari ücretten gösterip tazminatımı da ona göre vericekler bu durumda ne yapmam gerekiyor bilmiyorum hem işten oluyorum hemde hak ettiğim tazminattan
  Cevapla
 • Numan 1 hafta önce Şikayet Et
  O odemeyi kabul etmeyin.. ve iş mahkemesine dava acin.. eger uzlasmaya giderseniz sakin uzlasmayin.. mahkeme %99.9 calisan kisinin lehine karar veriyor.. kidem tazminati , ihbar tazminati ve mesailerle beraber alacaginiz miktar cok yukseliyor.. size tavsiyem ticari avukat tutup o is yerini mahkemeye vermenizdir.. kesinlikle mahkemeyi kazanacaginizdan emin olabilirsiniz..
  Cevapla
 • Bayan İK 1 ay önce Şikayet Et
  bütün haklarınızı isteyin.maaş düşürme olamaz bordrodaki net maaşınızın brütü neyse ona göre hesaplamaları gerekiyor,
  Cevapla
 • Yorum 1 ay önce Şikayet Et
  1 işçi 1 günde çalışsa 1 yılda çalışsa 5 yılda çalışsa yıpranma kıdem tazminatı nı işyerinden kendisi bile ayrilsa lütfen hakkını alsın ya
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Mistura: Erdoğan'a teşekkür ediyorum
Sürpriz açıklamayı Türkçe yaptı: Erdoğan başardı