DSÖ'den ABD'ye koronavirüs uyarısı: Bu ateşle oynamak...

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, ABD Başkanı Donald Trump'ın, Dünya Sağlık Örgütünü (DSÖ) yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadele başarısız olmakla suçlayan açıklamalarına ilişkin, "Bu virüsü politize etmeyin. Bu ateşle oynamak gibi bir şey. ABD ve Çin şimdi bir araya gelerek bu tehlikeli düşmana karşı birlikte savaşmalı." dedi.

DSÖ'den ABD'ye koronavirüs uyarısı: Bu ateşle oynamak...
DSÖ'den ABD'ye koronavirüs uyarısı: Bu ateşle oynamak...
GİRİŞ 08.04.2020 22:26 GÜNCELLEME 07.05.2020 21:55
Bu Habere 18 Yorum Yapılmış

Ghebreyesus, DSÖ'nün İsviçre'nin Cenevre kentindeki merkezinde video konferans yoluyla düzenlenen basın toplantısında, isim vermeden Trump'ın eleştirilerini cevapladı.

 

 

"DAHA FAZLA CESET TORBASI GÖRMEK İSTEMİYORSANI..."

ABD ve Çin'in bir araya gelerek Kovid-19'a karşı birlikte savaşmalarını tavsiye eden Ghebreyesus, şunları belirtti:

"G20 üyeleri de birlikte hareket ederek savaşmalı. Dünyanın geri kalanı da birleşip savaşmalı. Bu virüsün tehlikeli olduğunu pek çok kez dile getirdik. Eğer düzgün davranış göstermezsek önümüzde pek çok ceset torbası bizi bekliyor. Bu virüsü politize etmeyin. Daha fazla ceset torbası görmek istiyorsanız siyasete alet etmeye devam edebilirsiniz."

 

 

Liderlere siyasi çıkarları için Kovid-19'u kullanmamaları çağrısında bulunan Ghebreyesus, liderlerin koronavirüsü siyasallaştırmak yerine kendilerini kanıtlayabilecekleri pek çok başka konu olduğunu söyledi.

Ghebreyesus, "Lütfen Kovid-19'un siyasallaştırılmasını karantinaya alın" ifadesini kullanarak, Soğuk Savaş döneminde bile Sovyetler Birliği ve ABD'nin bir araya gelerek kızamık için güçlerini birleştirdiğini anımsattı.

ABD VE ÇİN'E 'DÜRÜST LİDERLİK' ÇAĞRISI

Ghebreyesus, konuşmasında sık sık birlik beraberlik ve dayanışma mesajları vererek, "Üç konuda tavsiyem olacak, lütfen ulusal düzeyde birlik sağlayın ve Kovid-19'u siyasi bir unsur olarak kullanmayın. İkincisi, küresel düzeyde dürüst dayanışma. Üçüncüsü de ABD ve Çin'den dürüst liderlik." değerlendirmesinde bulundu.

DSÖ Genel Direktörü, son üç aydır ölüm tehditleri de aldığını fakat bunları önemsemediğini sözlerine ekledi.

ABD Başkanı Trump, DSÖ'nün salgınla mücadelede ''patladığını'' belirterek, ''DSÖ, büyük oranda ABD tarafından finanse edilmesine rağmen her nedense hala Çin odaklı. Bu duruma bir el atacağız. İyi ki Çin'e sınırların açık tutulması yönündeki tavsiyelerini kabul etmemişim. Neden bize böylesine hatalı bir öneride bulunurlar ki?'' sözlerine yer vermişti.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 18
 • Metin öz 1 ay önce Şikayet Et
  Yılanın başı zaten DSÖ Būtūn liderlere diz çõktūrmek maksatları
  Cevapla
 • memet 1 ay önce Şikayet Et
  tüm ülkeler çine karşı tavır almalı çinliler ve ürünleri boykot edilmeli
  Cevapla
 • ŞİFA 1 ay önce Şikayet Et
  Trump beceriksizliğinin faturasını DSÖ'ye kesiyor.
  Cevapla
 • furkan 1 ay önce Şikayet Et
  ikiniz de yerin dibine geçin inşallah.
  Cevapla
 • Gurbetci 1 ay önce Şikayet Et
  Benim düsündüme göre bu dsö gizli plani insanlara mikroçipli asi yapmak istiyorlar. bu coronavirus onlarin isine gelmis Oluyo. insanlari ve dünyayi kontrol etmek istiyorlar. Sizi uyarmak istiyorum.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Abdullah Ağar; Göktaşı iddiaları var, ama göktaşı neden gökte patlasın
Acun Ilıcalı, en büyük pişmanlığını açıkladı! Kelimeler boğazına düğümlendi