Gazze'de gündem ateşkes ve esir takası... Hamas'tan kritik adım

Terör devleti İsrail'in Gazze'deki saldırılarında hiçbir rehineye ulaşamaması üzerine yeniden gündeme aldığı esir takası süreciyle ilgili Hamas'tan ilk adım geldi. Hamas lideri Heniye, ateşkes şartlarını müzakere için Mısır'ı ziyaret etti.

GİRİŞ 20.12.2023 22:53 GÜNCELLEME 20.12.2023 22:54
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Gazze Şeridi’nde bütün insani değerleri ayaklar altına alarak gerçekleştirdiği soykırım saldırılarında 75 günde tek bir rehineye bile ulaşamayan İsrail, esir takası için masaya oturdu.  İsrail Dış İstihbarat Servisi Mossad Şefi David Barnea ile Katar Başbakanı ve Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdurrahman Al Sani, Hamas ile esir takasına dair görüşmelerin yeniden başlatılmasını görüştü. Avrupa’da gerçekleştirilen görüşmeden günler sonra İsrail, yeni bir insani araya hazır olduklarını duyurdu.

HENİYE KAHİRE’DE

Bugün ise Hamas’tan kritik bir adım geldi.

Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Haniye, Gazze Şeridi'nde ateşkes sağlanması ve yeni esir takası anlaşmasına yönelik temaslarda bulunmak üzere Mısır’a gitti.

Tarafların yeni bir ateşkes anlaşması çerçevesinde Gazze'de tutulan rehinelerden ve İsrail hapishanelerindeki Filistinlilerden hangilerinin serbest bırakılabileceğini görüştükleri belirtildi.

Adı açıklanmayan bir kaynak, İsrail'in rehineler arasındaki bütün kadın ve hasta erkeklerin serbest bırakılması konusunda ısrarcı olduğunu, ayrıca “ciddi” suçlardan hüküm giymiş Filistinlilerin serbest bırakılacak tutuklular listesinde yer alabileceğini aktardı.

Müzakerelerin yoğun olduğu, birkaç gün içinde ilerleme sağlanabileceği kaydedildi.

KALICI ATEŞKESTE ISRAR

Filistinli ismi açıklanmayan bir yetkili ise, Hamas lideri Haniye'nin yeni bir yaklaşım için Mısırlı yetkilileri dinlemeye istekli olduğunu söyledi. Filistinli yetkili, Hamas'ın çatışmalara “geçici insani ara verilmesi” yerine “kalıcı” olarak sona erdirilmesinin sağlanmasını istediğini belirterek, “Hamas, İsrail'in Gazze'ye yönelik savaşının tamamen sona ermesini istiyor. Haniye ve Hamas Mısır'ın çabalarını her zaman takdir ediyor. Haniye, İsrail'in yeni önerilerde bulunup bulunmadığını ya da Kahire'nin de önerileri olup olmadığını dinlemek için bugün Kahire'de bulunuyor” bilgisini paylaştı.

___________

İNSANLIK DERSİ VERMİŞLERDİ

Filistin-İsrail savaşında siyonist ordusu hedef gözetmeksizin katliam gerçekleştirirken, Kassam Tugayları’nın sivillere yönelik tavrı adeta “insanlık dersi” olarak tarihe geçmişti.

7 Ekim'de düzenlenen Aksa Tufanı operasyonunda onlarca İsrail askerini öldüren Kassam Tugayları, işgal topraklarında esir tutulan Filistinlilere karşılık birçok yerleşimciyi tutuklayarak Gazze'ye getirmişti.

Daha önce 20 Ekim'de bir anne ve kızını, 23 Ekim’de iki yaşlı kadını herhangi bir anlaşma olmaksızın serbest bırakan Kassam Tugayları, tahliye öncesi iki kadına yiyecek ve içecek ikram etmiş, yürümelerine yardım için kollarına girmişti.

Kassam’ın serbest bıraktığı 79 yaşındaki Nurit Cooper ve 85 yaşındaki Jochewed Lifschitz, Refah Sınır Kapısı’ndan Mısır'a götürülerek ambulanslara bindirildi. Teslim esnasında Kassam askerlerinin Yahudi rehinelere yiyecek ve içecek ikram etmesi dikkat çekti.

İSRAİLLİ REHİNE: “BANA ANNELERİYMİŞİM GİBİ DAVRANDILAR”

♦ Serbest bırakılan Yocheved Lifshitz, Kassam askerinin elini sıkarak “şalom (selam)” diyecek kadar hissi yakınlık gösterdi. Daha sonra yaptığı açıklamada, “Onların yediklerini yedik. Bize saygıyla davrandılar, ilaç verdiler, hijyenimize dikkat ettiler, doktorları muayeneye getirdiler. Çok arkadaş canlısıydılar. Bana anneleriymişim gibi davrandılar. Tuvaletimi yaptığım yeri bile bana temizletmediler.” dedi.

Hamas’ın serbest bıraktığı esir: Bize çok iyi davrandılar!Hamas’ın serbest bıraktığı esir: Bize çok iyi davrandılar!

REHİNEYİ KUCAKTA TAŞIDILAR, EL SALLAYARAK VEDALAŞTILAR

24 Kasım’daki ilk esir takasında ise Kassam Tugayları’nın Kızılhaç görevlilerine İsrailli tutukluları teslim ederken tutuklulara nazik davranması dikkat çekmiş, bazı esirler ayrılırken el sallamıştı.

Sağlık problemleri olan bir İsrailli tutuklu ise Kassam Tugayları askerinin kucağında taşınarak görevlilere teslim edilmişti.

ASKERLERLE HATIRA FOTOĞRAFI

Esir takasının ikinci gününde de benzer manzaralar yaşanmıştı. Serbest bırakılan anne ile kızı, Kassam askerleriyle hatıra fotoğrafı çektirmişti.

Görüntülerde, İsrailli tutuklulara iyi davrandığı ve esirlerin gülücüklerle vedalaştığı kaydedilmişti. Kassam askerlerinin ayrılırken esirlere “Good Bye” ifadesini kullandığı ve aynı karşılığı aldığı görüntülere yansımıştı.

Esir takasında 2'nci grubun tahliyesi de tamam! Kassam Tugayları o görüntüleri yayınladıEsir takasında 2'nci grubun tahliyesi de tamam! Kassam Tugayları o görüntüleri yayınladı

Filistinli askerler, İsrailli rehineleri Kızılhaç ekiplerine teslim ettikleri esnada hepsine tek tek el salladı. Karşılığında İsraillilerin de Kassam askerlerine el salladığı görüldü. Yoğun güvenlik tedbirleri altında gerçekleştirilen tutuklu tesliminde askerlerin, sivillere yönelik insani yaklaşımı dikkat çekti.

Kassam Tugayları'nın yayınladığı görüntüler, savaş hukukuna riayetin en bariz örneği olarak tarihe geçti.

İşte o anlar:

KASSAM’IN SERBEST BIRAKTIĞI İSRAİLLİ’DEN MEKTUP: SONSUZA DEK SİZE MİNNETTARLIĞIN ESİRİ OLACAĞIM

Filistin ile İsrail arasında devam eden çatışmalara verilen insani ara kapsamında gerçekleştirilen esir takaslarında Hamas’ın serbest bıraktığı anne teşekkür mektubu bırakmıştı.

Küçük kızıyla birlikte serbest bırakılan İsrailli kadın, Kassam Tugaylarına, kızına karşı gösterdikleri insani tavırdan dolayı teşekkür eden eden bir mektup yazdı. Serbest bırakılan annenin, "Kızım Emilia'ya gösterdiğiniz olağanüstü insaniyet için minnettarım. Siz onun ebeveyni gibiydiniz, onu istediği zaman odanıza davet ediyordunuz. Hepinizin sadece arkadaş değil, aynı zamanda gerçek, iyi kalpli sevilen kişiler olduğunuzu hissetti." şeklindeki ifadeleri bütün dünyayı duygulandırdı.

ESİRİN KÖPEĞİNE BİLE İYİ MUAMELE

Hamas Hareketi ile İsrail arasında yapılan takas anlaşması kapsamında 28 Kasım’da Kassam Tugayları üyeleri tarafından serbest bırakılan bir İsrailli genç kız Mia Leimberg ve köpeği büyük yankı uyandırmıştı.

Kassam savaşçılarının, İsrail’in yoğun bombardımanına ve gıda ambargosuna rağmen tutuklu İsraillinin köpeğinin dahi hayatta kalmasını sağladığı görülmüştü.

______________

İSRAİL SERBEST BIRAKTIĞINA DA ZULMETMİŞTİ

Gazze'de bütün savaş suçlarını işleyen; 2,5 milyon Gazzeli'yi yerinden yurdundan etmeye çalışan, hastaneleri vuran, ambulansları tarayan, 5 bini aşkın bebeği katleden, annelerin canını alan, camileri yok eden, okulları yerle bir eden, yasaklı fosfor bombasıyla soykırım düzenleyen İsrail esir değişiminde de gaddar suratını gösterdi.

Terör devleti İsrail'in cezaevlerinden serbest bıraktığı rehinelerin bazılarının işkence nedeniyle yürüyemeyecek halde olduğu ve hafıza kaybı yaşadığı görülmüştü.

16 yaşında İsrail tarafından esir alınan ve 8 yıl sonra serbest bırakılan Filistinli Marah Bakir ise Siyonistlerin kendilerine acımasızca işkence yaptığını dile getirerek, “İsrail, tıbbi ihtiyaçlarımızı karşılamak bir yana bize acımasız işkenceler yaptı, ağır cezalar uyguladı.” diye konuşmuştu.

İsrail askerî kurmaylarının, anlaşma kapsamında cezaevinden tahliye ettiği Filistinli tutsaklara "Konuşmayın, kutlamalara katılmayın" direktifi vererek psikolojik baskı uyguladığı kaydedilmişti.

İsrail’in serbest bıraktığı kadın mahkum: Üzerimize gaz sıkıyorlar, taciz ediyorlardıİsrail’in serbest bıraktığı kadın mahkum: Üzerimize gaz sıkıyorlar, taciz ediyorlardı

 

______________

7 EKİM'DE DE AYNI MANZARALAR... İSRAİLLİ EV SAHİBİ: “KÖTÜ DAVRANMADILAR, EVDEKİ MEYVEYİ YEMEK İÇİN İZİN İSTEDİLER”

♦ Kassam Tugayları’nın 7 Ekim’de İsrail’de girdiği bir evde muz yemek için bile ev sahibi kadından izin istedi.

İsrail’de İbranice yayın yapan Kanal 12’ye konuşan İsrailli kadın, Kassam Tugayları’na mensup direnişçilerin evine geldiği anı şu sözlerle anlattı:

“Bir anda kapının açıldığını duydum. Arapça konuşmalar duydum. Kapıyı kapalı tutmaya çalıştım. 6 kişi olunca başarılı olamadım. Kapıyı açmayı başardılar. Kapıyı açmak için bir kez ateş ettiler. Ama bize zarar gelmedi. Onlar eve girdikten sonra iki çocuğumun olduğunu söyledim. Birbirlerine baktıktan sonra İngilizce olarak ‘Merak etme biz Müslümanız size zarar vermeyeceğiz.’ dedi. Hem şaşırdım hem rahatladım. Çocuklarla oturdum. Onlar da evde arama yaptı. Onlardan biri evdeki muzu göstererek, ‘Yiyebilir miyim’ diye sordu. ‘Evet yiyebilirsin’ dedim. Evde iki saat durduktan sonra gittiler. Böyle bitti.”

İsrailli kadın, Filistinli savaşçılarla karşılaştığı anı anlattıİsrailli kadın, Filistinli savaşçılarla karşılaştığı anı anlattı

REHİNE HASSASİYETİ

♦ Kassam Tugayları’nın 7 Ekim’de İsrail içinde çekilen görüntülerinde bir direnişçi, “O daha küçük, onu bırakın.” diyordu.

İsrail'in yalan terörü bitmek bilmiyor! Hamas'a 'tecavüz' iftirası ellerinde patladıİsrail'in yalan terörü bitmek bilmiyor! Hamas'a 'tecavüz' iftirası ellerinde patladı

“İÇKİ İÇMEMİZE BİLE MÜSAADE ETTİLER”

♦ 7 Ekim’de İsrail’deki festival alanında yaşanan olayda sağ kurtulan Yasmine isimli kadın, İsrail Radyosu’nda yaptığı açıklamada, “Kassam Tugayları’nın kendilerine çok iyi davrandığını, panik halindeyken sakinleştirdiklerini hatta içki içmelerine bile müsaade ettiklerini fakat İsrail polisinin müdahalesiyle festival alanındaki Yahudi gençlerin öldüğünü” söyledi.

İsrail'in en büyük argümanı çöktü: Festivaldeki sivilleri İsrail polisi vurmuş!İsrail'in en büyük argümanı çöktü: Festivaldeki sivilleri İsrail polisi vurmuş!

İSRAİL HASTANE VURURKEN ONLAR YAHUDİ ESİRİ TEDAVİ ETTİ

♦ 7 Ekim’de festival alanında İsrail polisinin müdahalesiyle yaralanan ve Gazze tarafına geçirilen Mia Shem’in tedavisi Kassam Tugayları nezaretinde yapıldı.

Kassam, Mia Shem’in kolunun pansuman edilerek bandajlandığına dair tedavi görüntülerini içeren bir video yayınladı. Videoda ailesine seslenen Mia Shem, “Beni tedavi ettiler, ilgilendiler, ilaç verdiler. Her şey yolunda. Lütfen en kısa zamanda bizi buradan çıkarın.” dedi.

***


 •  


 •  

 •  


 •  

 •  

 •  
KAYNAK: İHA
Faruk Arslan Haber7.com - Özel Haber Sorumlusu
Haber 7 - Faruk Arslan

Editör Hakkında

İstanbul’da doğdu. Aslen Erzurumlu. Anadolu Üniversitesi Uluslararası İlişkiler mezunu. 2010 yılından bu yana gazete ve internet haberciliğinde. 2013-2022 yılları arasında Akit Medya bünyesinde birçok vazife üstlendi. Dosya haberleriyle ödül ve plaketler aldı. Alanında uzman isimlerle röportajlar, mülakatlar, beyanatlar gerçekleştirdi. Çeşitli kurum, kuruluş ve STK’lara metin yazarlığı desteği verdi. Alanıyla ilgili seminerlerde, konferanslarda, çalıştaylarda, panellerde yer aldı. Uluslararası Medya Enformasyon Derneği ve İletişim Platformu Derneği üyesi. Kasım 2022’den beri Haber7 kadrosunda.
YORUMLAR 2
 • Bekir 3 ay önce Şikayet Et
  Esirleri aldıktan sonra yine saldırır
  Cevapla
 • vatandaş 3 ay önce Şikayet Et
  yeryüzünde insan namına bir hamas a güvenim tam. Allah yardımcıları olsun. Haklarındaki bütün iddialar yalanlar kuşkular mesnetsizdir. Allaha inananlar Hamas ve izzettin kassam a destek verir. İNANMAYANLAR, KAFİRLER, MÜNAFIKLAR İSE DÜŞMANIDIR.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
ABD baskısına rağmen Türkiye istediğini aldı! Artık gün sayıyor
Turgut Özal'ın vefatının 31. yılı: Tarihi '2.Abdülhamit' konuşması yeniden gündeme geldi